۱۱ اشتباه رایج در رنگ کردن کابینت های آشپزخانه

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه امروزه بسیار رایج شده و افرادی که اهل کار های دستی در واقع (DIY) هستند عاشق ایده زیر و رو کردن چهره آشپزخانه شان با تنها چند لایه رنگ شده اند .
بسیاری از این افراد فکر می کنند رنگ کردن کابینت ها کار بسیار آسانی است و به هیچ برنامه ریزی و دانشی نیاز نیست .ولی میتوان با اطمینان گفت این باور صد در صد اشتباه است .

اگر شما هم قصد دارید تغییراتی در آشپزخانه تان ایجاد کنید ، ۱۰ نکته  ذکر شده در ادامه مقاله زیر را مطالعه کنید تا از یک نتیجه فوق العاده مطمئن شوید .

توقعات غیر واقعی نداشته باشید:

کابینت هایی که رنگ می کنید به طور کلی بسیار دوست داشتنی خواهند شد اما یادتان باشد قرار نیست کاملا صاف و بی نقص باشند به هر حال اگر خراش و یا فرورفتگی روی کابینت وجود داشته باشد بعد از رنگ کردن هم قابل دیدن خواهد بود .
حتی اگر سوراخ موجود روی چوب خیلی هم واضح نبوده بعد از رنگ کردن واضح تر خواهد شد می توانید سوراخ را پر کنید و بعد مراحل رنگ را آغاز کنید اما این کار زمان گیر و چالش برانگیز  است .

زمان کافی برای این کار اختصاص دهید:

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه کاری نیست که در یک یا دو روز تمام شود . بیشتر مردم فکر می کنند کل کار در یک آخر هفته تمام می شود اما این کار حداقل ۴ تا ۷ روز حتی بیشتر طول می کشد پس با آگاهی به این مسئله اقدام کنید.

 

چوب کابینت ها را تمیز کنید:

هرچقدر هم که فکر کنید آشپزخانه تان کاملا تمیز است باز هم باید همه کابینت ها را با یک شستشو کننده مخصوص تمیز کنید تا تمام چربی ها از آن پاک شود. زمانی که سعی کنید یک رنگ پایه آب را بر روی یک سطح چرب بزنید از روی آن سر خواهد خود و نتیجه مطلوب نخواهد بود.

تمام در ها و دستگیره ها را جدا کنید :

اولین قدم و مهم ترین مرحله رنگ کردن کابینت ها جدا کردن در ها ، شیشه درب کابینت و دستگیره ها است . بسیاری برای صرفه جویی در زمان و انرژی می خواهند همه چیز را با هم رنگ کنند اما یادتان باشد حداکثر بعد از یک ماه رنگ ها روی دستگیره ها ترک خورده و شروع به ریختن خواهند کرد آن زمان مجبور خواهید شد تمام دستگیره ها را باز کرده و به زور رنگ ها را از روی آن ها پاک کنید
.پس کمی حوصله به خرج دادده و از همان ابتدا دستگیره ها را باز کنید ، لولا ها را از در جدا کرده و تنها قسمت چوبی کابینت را رنگ بزنید .

از شماره گذاری غافل نشوید:

بیشتر کابینت ها بطور دستی ساخته شده و در واقع در جایگاه خود یکتا هستند اما بسیاری از مردم این را نمی دانند و پس از تمام کار ها در نصب دوباره آنها به مشکل برمیخورند و زمان زیادی را صرف پیدا کردن درب درست برای هر کابینت می کنند.
بهر از هنگام جدا ساختن هر در و دستگیره با کمک چند لیبل آن ها را شماره گذاری کنید تا هم در زمان خود صرفه جویی کرده و هم از بعدا به مشکل برنخورید.

مرحله سمباده زدن را فراموش نکنید:

حتی اگر کابینت هایتان در شرایط عالی بدون هیچ خراشی هستند باز هم مرحله سمباده زدن را انجام دهید این مرحله موجب می شود رنگ بهتر بر روی کابینت بشیند و علاوه بر صرفه جویی درزمان درمیزان رنگ مصرفی هم صرفه جویی خواهید کرد.
کافی تمام سطوع را با یک سمباده کاغذی با زبری متوسط کمی محو کنید لازم نیست به خوود چوب برسید تنها از حالت براق و رنگ شده به حالت مات برسید کافی است .

کابینت های آشپزخانهحتما گردگیری کنید:

خیلی مهم است که بعد از سمباده زدن سطح کابینت ها داخل و روی آن را کاملا جارو و گردگیری کنید . حتی کوچکترین دانه های گرد و خاک بعد از رنگ زدن بطور عجیبی برجسته و قابل دید میشوند تنها راه حل رفع این مشکل هم این است که دوباره کابینت ها را سمباده بزنید و دوباره رنگ بزنید .

رنگ را به درستی انتخاب کنید :

صد البته هیچ قانون و درست و غلطی درباره رنگ آشپزخانه وجود ندارد با این حال بهتر است رنگ کابینت ها را به درستی انتخاب کنید به هر دلتان نمی خواهد کل این پروسه را به زودی تکرار کنید فقط به دلیل اینکه رنگ کابینت ها را دوست ندارید . برای جلوگیری از این مشکل یک تکه بزرگ پارچه بنر را با رنگ مورد نظرتان رنگ کنید و بر روی قسمت بزرگی از آشپزخانه وصل کنید و برای چند روز اجازه دهید آنجا بماند ببینید آیا بعد از چند روز همچنان این رنگ را دوست دارید ، با وسایل آشپزخانه تان و شیشه مابین کابینت ها هماهنگی دارد ، رنگ آن در روز و شب چطور به نظر میرسد و نظر دیگران درباره آن چیست .

رنگ با کیفیت بخرید:

رنگ ها نسبت به برند ، کشور تولید کننده و کیفیتشان قیمت های خیلی متفاوتی دارند و خیلی وسوسه انگیز به نظر میرسد که وقتی رنگ مورد نظرمان در همه آن ها قرار دارد ارزان ترین آنها را انتخاب کنیم اما بزرگترین اشتباه همین جا است . زمانی که رنگ از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد عملا پول بیشتری پرداخت خواهید رد چون پوشش لازم را ندارند و باید از مقدار رنگ بیشتری استفاده کنید .
چیز دیگری که نتیجه کارتان را بشدت تحت تاثیر خود می گذارد فرچه و رول تان است آن را هم از بهترین جنس انتخاب کنید معمولا فرچه ها و رول های باکیفیت برای چند پروژه رنگ کاری جوابگوهستند و از نظر اقتصادی عملا بسیار بصرفه هستند .

بگذارید رنگ کابینت ها کاملا خشک شود:

صد البته منظره در های جدا شده از کابینت ها روی زمین بسیار آزار دهنده است با این حال کمی تحمل کنید اجازه دهید رنگ ها کاملا خشک شوند . اگر خسمتی از رنگ دست  بخورد آن قسمت را دوباره باید سمباده زده و از نو رنگ کنید پس اجازه دهید رنگ ها برای دو سه روز کاملا خشک شوند بهتر از آن ها را در جایی کم رفت و آمد قرار دهید تا گرد و خاک کمتری روی آنها قرار گیرد .
مطالب مرتبط