اسید واش ( glue wash ) چیست و چگونه ساخته میشود؟ ( شیشه اسید شور )

شیشه های اسید واش ( اسید شور ) از انواع شیشه های بافت دار هستند که بدلیل زیبایی چشم نوازشان هم به تنهایی قابلیت استفاده دارند و هم در ساخت انواع شیشه های استین گلاس از آنها استفاده می شود تا به زیبایی آن بیفزاید .
بر خلاف نام این شیشه که اسید واش ( اسید شور ) است در ساخت آن از اسید استفاده نمی شود بلکه با استفاده از نوعی چسب که از استخوان گاو تهیه شده , ساخته می شود . فرآیند اسید واش شیشه بسیار جالب و ساده است به طوری که هر علاقمندی می تواند به راحتی حتی در منزل آن را بسازد . در اینجا قصد داریم تا مراحل کار را توضیح دهیم .
در ابتدا باید چسب مخصوص آن را در اختیار داشته باشید , این چسب همانطور که گفته شد از استخوان گاو تولید می شود و به شکل دانه های ریز و یک اندازه ایست که تماس آنها با دست بدلیل طبیعی بودنش برای پوست مشکلی ایجاد نمی کند . این دانه های چسب باید با مقداری آب مخلوط شده و حرارت ببینند .
در ظرفی فلزی ترجیحا از جنس روی مقداری از دانه های چسب را می ریزیم این مقدار بستگی به سطح شیشه ای دارد که مد نظر دارید ولی اگر این کار را برای اولین بار انجام می دهید سعی کنید حجم کمی را آماده کنید تا تجربه اولتان مشکل نباشد . پس از آنکه مواد را در ظرف ریختید به آن آب اضافه کنید و  اجازه دهید تا حدود نیم ساعت این مخلوط باقی بماند تا دانه های چسب کمی نرم شود . سپس ظرف را بر روی حرارت بسیار ملایم قرار دهید و از همان آغاز شروع به هم زدن کنید , اگر هم زدن را قطع کنید احتمال ته گرفتگی و چسبیدن مواد به ظرف وجود دارد بنابراین هم زدن را رها نکنید.
بعد از مدتی مایع شروع به غلیظ شدن می کند و دانه ها همگی حل می شوند , اگر احساس کردید در حین هم زدن دانه ها به طور کامل حل نمی شوند می توانید به آن آب اضافه کنید و این کار را در صورت نیاز می توانید چندین بار تکرار کنید . زمانیکه محلول شروع به جوشیدن می کند وغلظت آن شبیه به غلظت عسل می شود دیگر آماده است .

 

کار اسید واش ( اسید شور ) شیشه بر روی شیشه سند بلاست باید انجام شود و اگر شما این چسب را روی شیشه ساده بریزید نتیجه ای عاید نمی شود ولی شیشه سند بلاست بدلیل آنکه سطحی ناصاف دارد چسب بر روی آن عمل می کند .
در این مرحله شیشه سند بلاست مد نظر خود را که کاملا تمیز و عاری از هر نوع چربی است, بر روی سطحی کاملا تراز و صاف قرار می دهید . مراقب باشید که چسب شما سرد نشده باشد چرا که در این صورت بر روی کار به طور کامل نمی خوابد اگر مایعتان سرد شد آن را دوباره کمی حرارت دهید.
حال چسب را با قاشق و یا قلمو روی کار بریزید به طوری که با غلظتی یکسان روی سطح شیشه قرار گیرد . اگر می خواهید قسمتهایی از کار ساده باقی بماند باید آن را با چسب بپوشانید تا چسب روی آن قسمت نرود , در غیر اینصورت چسب را بر روی تمام سطح کار می ریزید .
در این مرحله کار شما به اتمام رسیده است و باید اجازه دهید تا چسب کار خود را آغاز کند . قرار گرفتن این شیشه در جایی گرم و بدون رطوبت باعث می شود تا طرحهای اسید واش ( اسید شور ) شما بسیار زیبا تر در آید , چرا که طرحهای ایجاد شده به این طریق اتفاقی پیش می آید و شما نمی توانید تاثیری بر این طرحها داشته باشید , البته اتفاقی بودن این طرحها زیبایی دوچندانی به کار می دهد .
بعد از گذشت حدود ۱۲ ساعت چسبها شروع به خشک شدن می کنند و از روی شیشه کنده می شوند , با این کنده شدن لایه های بسیار نازکی از شیشه نیز بلند می شود که همین موضوع بر سطح شیشه ایجاد بافت می کند . این کنده شدن لایه های چسب در طول چند ساعت انجام می شود تا جایی که کاملا کل چسبها کنده شده و جدا می شوند . چسبهایی که یکبار استفاده شده اند باز هم قابلیت استفاده دارند و می توانید تا چندین بار مجددا از آنها استفاده کنید .  حال شیشه اسید واش شما آماده است تا هر استفاده ای که از آن می خواهید بکنید .
مطالب مرتبط