آیا برای دکوراسیون خانه تان به یک متخصص نیاز دارید ؟

در این مقاله سعی داریم به مزیت ها و معایب استخدام یک متخصص برای انجام دکوراسیون خانه و یا انجام طراحی داخلی توسط شخص خودتان بپردازیم .
زمانی که درباره شکل نهایی خانه تان تصمیم گرفتید این سوال مهم پیش می آید که آیا برای دکوراسیون خانه تان به یک متخصص نیاز دارید و یا خودتان میتوانید از پس همه مراحل بر بیایید ؟
افرادی که امروزه ما آنها را به عنوان متخصصان دکوراسیون و طراحان داخلی میشناسیم قبل از قرن ۲۰ بسیار انگشت شمار بودند در آن زمان بیشتر خانه ها توسط صاحبان آن طراحی و دکور میشدند و استخدام طراح متخصص تنها مختص افراد خاص و بلند مرتبه مانند پادشاهان و ملکه ها بود .
متاسفانه حتی امروزه بسیاری از افراد بر این باورند که تنها یک قصر نیاز به یک طراح دارد و اکثر افراد از هزینه های بالای استخدام یک حرفه ای میهراسند . برای بعضی از افراد هم صرف نظر از هزینه ها ،  واگذاری قدرت تصمیم گیری به فرد دیگر و عدم رضایت از نتیجه نهایی عامل بازدارنده است .
همین جا است که افراد به دو دسته تقسیم میشوند دسته اول افرادی که دل را به دریا زده و کار خود را به یک حرفه ای میسپارند و دسته دوم آنهایی که آنقدر به استعداد ها و سلیقه خود اعتماد دارند که دکوراسیون منزلشان را به تنهایی انجام میدهند . اماشما جزو کدام دسته هستید ؟
اگر هنوز نمیدانید به کدام دسته تعلق دارید این مقاله کمک میکند تصمیم نهایی خود را بگیرید .

آیا برای دکوراسیون خانه تان به یک متخصص نیاز دارید ؟

 

مزیت های انجام دکوراسیون توسط خودتان :

واضحا بزرگترین مزیت انجام دکوراسیون توسط خودتان این است که نیازی نیست به شخص دیگری برای این کار دستمزد بدهید .
تنیجه نهایی کاملا نشان دهنده و بازتاب سلیقه شخصی شما است و میتوانید تمام تعریف ها و تمجید ها را با آغوش باز بپزیرید .
اگر تجربه قبلی در زمینه دکوراسیون مکانی با سلیقه خودتان دارید و نتیجه مطلوب بوده ، دلیلی برای دو دلی نیست همین اکنون کار طراحی خانه تان را آغاز کنید .
اینکه آیا نتیجه نهایی مطلوب خواهد بود یا نه به خودتان بستگی دارد . اگر کاملا با خواسته ها و علایقتان آشنا باشید مطمئناً هر چیزی را انتخاب کنید دوست خواهید داشت .
در این روش میتوانید دکوراسیون را در چند مرحله و مطابق با بودجه تان انجام دهید و در اینصورت دیگر نیازی نیست برای انتخاب وسیله مورد علاقه تان شخص دیگری را متقاعد کنید .

 

معایب  انجام دکوراسیون توسط خودتان :

ممکن است خرابکاری کنید و در نهایت یا باید با این خرابکاری سال های سال زندگی کنید یا برای درست کردن آن دوباره هزینه کنید .
آیا قدرت تجسم دارید ؟ آیا فرد خلاقی هستید ؟ اگر جواب تان منفی است پس قطعا نیاز به راهنمایی یک فرد متخصص دارید . به یاد داشته باشید برای هر وسیله هزینه ای پرداخت میکنید پس بهتر است وسیله درستی را انتخاب کنید .
دکوراسیون خانه توسط خودتان لزوما ارزان تر و کم هزینه تر از استخدام یک حرفه ای نخواهد بود . پروسه طراحی ودکوراسیون یک خانه زمانبر است و در طی پروسه باید تصمیمات فراوانی گرفته و به جزئیات زیادی دقت کنید .
حال سوال اینجاست زمان شما چقدر ارزشمند است ؟ اگر در انتخاب و تصمیم خود اشتباه کردید آیا حاضرید بهای آن را از بودجه تان بپردازید ؟
آیا میدانستید بسیاری از وسایل خانه تنها در نمایشگاه های اختصاصی دکوراسیون خریداری و فروخته میشوند و وسایلی که شما در فروشگاه ها میبینید تنها بخش بسیار کوچکی از این صنعت است ؟
اگرچه بعضی از این نمایشگاه ها برای عموم باز هستنند با این حال تمامی اجناس باید از طراح خریداری شود .

 

مزیت های استخدام یک طراح متخصص :

اولین و مهم ترین مزیت استخدام یک متخصص دکوراسیون داخلی این است که به بخش وسیعی از وسایل منزل دسترسی خواهید داشت این وسایل از پارچه ها ، مبلمان و وسایل دکوری تا آثار هنری توسط طراحان و هنرمندان مختلف تولید میشوند و معمولا تک و یکتا هستند و یک متخصص به واسطه رابطه ای که درطی سال ها با این هنرمندان ساخته میتواند به این وسایل دسترسی داشته باشد در غیر این صورت به احتمال زیاد شما هیچ گاه از آن ها با خبر نخواهید شد .
طبیعتا در این روش نتیجه خانه ای زیبا و درخور سلیقه شما خواهد بود درحالیکه تک تک وسایل توسط یک متخصص و بر اساس زیبایی ، کیفیت و دوام آنها انتخاب میشوند .
پس اگر بودجه تان محدود و تنگ نیست این روش برای شما ایده آل است چون تمام وسایل برای شما و خانه تان ساخته و تولید خواهد شد  .

 

معایب استخدام یک طراح متخصص :

کار کردن با یک طراح میتواند پر هزینه باشد . همچنین در طی این پروسه ممکن است نیاز باشد اطلاعات شخصی زیادی را با یک غریبه در میان بگذارید در نظر بگیرید این همکاری ممکن است ماه ها و حتی سال ها طول بکشد .
به تبلیغات بسنده نکنید . اگر عکس شخصی بر روی جلد یک مجله است دلیل بر این نیست که حتما طراح خوبی است و برای شما مناسب است . ارتباط شما با طراح بسیار مهم است مهم ترین نکته اینجاست که باید بتوانید بسیار راحت سلیقه و نظر تان را با او در میان بگذارید و حرف های همدیگر را متوجه شوید .
در همان ابتدا بودجه خود را بدون تعارف و ناراحتی با او در میان بگذارید . اگر بودجه تان محدود است به سراغ متخصص هایی که به بودجه بالا عادت کرده اند نروید . توقع معقول داشته باشید از یک تازه کار با دستمزد پایین انتظار ماریو بوتا (طراح مشهور) را نداشته باشید.
مطالب مرتبط