آموزش هنر تیفانی ( استین گلاس تکنیک تیفانی )

هنر تیفانیاین هنر زیبا امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است چرا که کاربردهای فراوانی در ساخت محصولات تزیینی و کاربردی دارد . از جمله محصولاتی که با این تکنیک ساخته می شوند می توان به انواع آینه , قاب عکس , چراغهای تزیینی , شیبشه های درب و پنجره و بسیاری دیگر اشاره کرد . در اینجا قصد داریم تا مراحل کار را به نحوی توضیح دهیم که علاقمندان بتوانند این هنر زیبا را فرا گیرند و به راحتی در منزل انجام دهند تا علاوه بریادگیری هنر و پر کردن اوقات فراغت خود بتوانند با کسب مهارت درآمد زایی نیز داشته باشند .
در عکس زیر ابزار های مورد نیاز کار را می بینید که برای شروع کار باید آنها را تهیه کنید .

هنر تیفانیمرحله اول : برش شیشه

اولین و مهمترین قدم در انجام هنر تیفانی برش شیشه است از این رو از هنرجویان درخواست دارم که در یادگیری این فن نهایت دقت و حوصله را داشته و تا می توانند تمرین کنند .
الماس برش شیشه را که قبلا آغشته به نفت کرده ایم به شکل کاملا عمود بر روی شیشه قرار داده و به آرامی حرکت می دهیم به طوری که نیش الماس بر روی شیشه چرخیده و از این حرکت صدایی شنیده شود .
خط برش بر روی شیشه دیده می شود , در ابتدا فقط بر روی یک قطعه شیشه خط می کشیم و سعی می کنیم تا کاملا در این کار تبحر کسب نماییم . خط برش نباید منقطع باشد چرا که شیشه ازهمان نقطه جدا نخواهد شد .
پس از آنکه در کشیدن خطوط صاف تبحر لازم را یافتیم شروع به کشیدن خطوط منحنی می کنیم که کمی مشکل تر است ولی در آن نیز با تمرین کافی به مهارت خواهید رسید .
پس از کشیدن خط با چند ضربه آرام با پشت الماس و استفاده از انبر مخصوص شیشه قطعات بریده شده را , جدا می کنیم .

هنر تیفانی

هنر تیفانی

مرحله دوم : شماره گذاری و طرح

پس از عبور از گام اول نوبت به آماده کردن طرح مورد نظر و شماره گذاری آن است . در این مرحله هنرجو می تواند از طرحهای آماده استفاده نماید و یا خود با اشراف بر محدودیتهای فرم بری در شیشه و اصول طراحی , طرح مناسب استین گلاس را آماده نماید. پس از آماده سازی طرح باید آن را شماره گذاری نماییم به طوری که هر قطعه نام یا شماره مخصوص خود را داشته باشد تا در هنگام مونتاژ قطعات به راحتی پیدا شوند .

هنر تیفانیمرحله سوم : انتخاب رنگ شیشه و برش

در این مرحله با توجه به طرح و رنگهایی که در شیشه موجود دارید شیشه ها را انتخاب می کنید .سپس ششیه را بر روی قطعه مورد نظر خود قرار می دهید و برش را آغاز می نمایید . در هنگام برش سعی کنید تا قطعه را به نحوی روی طرح انتخاب کنید تا کمترین پرتی را در شیشه داشته باشید . بعد از آنکه هر قطعه را برش زدید شماره آن را با چسب یا ماژیک روی آن می نویسیم و در کناری قرار می دهیم و بر روی طرح نیز علامتی روی شماره مورد نظر می زنیم تا بدانیم کدامیک از قطعات برش خورده اند .

هنر تیفانیمرحله چهارم : ساب قطعات شیشه

شیشه هایی که با دست برش می خورند بخصوص زمانیکه هنرجویان در مراحل اولیه برش شیشه هستند دچار ایراداتی چون بزرگی یا کوچکی قطعه , پلیسه شدن لبه های شیشه یا مواردی از این دست می شوند . در این مرحله ما با استفاده از دستگاه ساب برقی شروع به ساب زدن لبه های شیشه می کنیم تا هم ایرادات آنها را بر طرف نماییم و هم اینکه تیزی لبه های شیشه را می گیریم تا در مراحل بعد دچار مشکل نشویم .

هنر تیفانیمرحله پنجم : مونتاژ

طرح را بر روی زیر کارچوبی می چسبانیم و دور آن را با زوارهای نازک مهار می کنیم  .این زوارها را دقیقا بر روی خطوط کادر طرح با میخ ثابت می کنیم . حالا تک تک قطعات را از گوشه کار می چینیم و با میخ ثابت می کنیم و اگر قطعه ای نیاز به ساب و یا برشهای ریز و کوچک دارد , این کار را انجام می دهیم تا هر قطعه ای در جای مناسب خود قرار گیرد .

هنر تیفانیمرحله ششم : کاپرفویل

کاپر فویل ورقهای بسیار نازک مسی است که پشت آنها چسب دارد . کاپر فویل در بازار با ضخامتهای مختلف وجود دارد تا با توجه به ضخامتهای شیشه از انواع آن استفاده شود . در این مرحله بایستی هر قطعه از جای خود خارج شود , کاپر فویل دور آن پیچیده شود و دوباره در جای خود قرار گیرد . در هنگام چسباندن کاپر فویل چند نکته مهم است , اول آنکه طوری کاپر فویل چسبانده شود که از هر دو طرف بر لبه شیشه به طور مساوی بخوابد دوم اینکه مراقب باشیم دست ما قسمت چسبناک آن را لمس ننماید چرا که از چسبندگی آن کاسته می شود سوم پس از چسبیدن کاپرفویل روی لبه های شیشه با یک ابزار نرم روی آنها را با فشار بکشیم تا کاملا بچسبد . پس از آنکه لبه های هر قطعه به طور کامل با کاپر فویل پوشانده شد قطعه را مجددا در جای خود قرار می دهیم . این کار را ادامه می دهیم تا تمام قطعات , کاپر فویل پیچ شوند .

هنر تیفانی

مرحله هفتم : لحیم

در این مرحله که مرحله پایانی کار است نیاز به هویه داریم همچنین قلع بدون روغن و روغن لحیم . در ابتدا توسط قلموی کوچکی کاپر فویلها را آغشته به روغن می کنیم سپس  با کمک هویه که کاملا داغ شده است قلع را آب می کنیم و بر روی قسمتهایی که کاپر فویل وجود دارد می کشیم و سعی می کنیم این کار به آرامی انجام دهیم تا قلع آب شده به شکل زیبا و یکدستی در این قسمتها قرار گیرد . در هنگام استفاده از هویه و قلع بسیار مواظب باشید که دستتان تماسی با آنها پیدا نکند چرا که از حرارت بالایی برخوردارند همچنین بهتر است این کار در فضایی با تهویه مناسب انجام شود و یا از ماسک در هنگام کار استفاده کنیم .
پس از آنکه توسط قلع تمامی خطوط را به هم متصل کردیم شیشه را از درون زوار خارج می کنیم و به آرامی بر می گردانیم وهمین عمل را در پشت شیشه نیز تکرار می کنیم . برای محکم تر شدن اتصالات بهتر است که در لبه کار قسمتهایی که خطوط به هم رسیده اند نیز توسط لحیم به یکدیگر متصل شوند .

هنر تیفانیمرحله هشتم : پتینه و شستشو

پس از اتمام کار به دلیل وجود روغن لحیم و حرارت ناشی از هویه شیشه ها بسیار چرب و کثیف می شوند پس یک شستشوی کامل به شما کمک می کند تا کار را هر چه زیباتر ببینید .
مرحله پتینه کاملا بستگی به نظر و سلیقه هنرجو دارد چرا که با توجه به طرح می توان رنگ خطوط را انتخاب کرد  . می توانیم رنگ قلع  که نقره ای است را باقی بگذاریم و یا اینکه آنها را توسط پتینه به رنگ مسی و یا مشکی در آوریم .
برای پتینه قلع از کات کبود استفاده می کنیم . روش کار به این شکل است که کات کبود را در آب می ریزیم و آنقدر هم می زنیم تا حل شود سپس با مسواک از این محلول روی قلع می کشیم و پس از گذشت چند دقیقه با مسواک آن را ماساژ می دهیم تا تغییر رنگ پیدا کند . کات کبود در ترکیب با آب سرد قلع را به رنگ مشکی در می آورد و در ترکیب با آب گرم رنگ  آن را به مسی تبدیل   می کند .
پس از مرحله پتینه یک شستشوی کامل شما را بسیار خوشحال و ذوق زده خواهد کرد چرا که پروژه استین گلاس خود را به خوبی و با موفقیت به اتمام رسانده اید .

هنر تیفانیهنر تیفانیهنر تیفانی هنریست ارزشمند که در ساخت انواع شیشه های تزیینی درب ,  پنجره , گنبدهای شیشه ای و انواع شیشه های دکوراتیو ساختمانی قابل استفاده است . تکنیک تیفانی در ساخت آبازورهای تیفانی و جعبه های تیفانی نیز استفاده می شود .

علاقمندان می توانند جهت آموزش هنر تیفانی با گروه ایراچی تماس حاصل نمایند .

مطالب مرتبط