آموزش فیوز گلاس در ۵ قدم

قبل از شروع آموزش هنرجویان عزیز این نکته را باید در نظر داشته باشند که این آموزش به صورت تئوری است وکمک می کند تا با هنر فیوزگلاس به صورت مختصر و مفید آشنا شوید ولی جهت یادگیری کامل بایستی هنرجویان حتما تجربه های شخصی داشته باشند تا به طور کامل با این هنر زیبا و جذاب آشنا شوند .

تعریف فیوز گلاس : فیوز گلاس به اتصال شیشه های همفاز بر اثر حرارت گفته می شود .

قدم اول : برش شیشه

برش شیشه در فیوز گلاس مهم است چرا که می بایست بیس و فرم مورد نظر به خوبی برش بخورد هرچند که قطعات فیوز در درون کوره کمی دچار تغییر سایز و گاهی اعوجاج می شوند , که خود زیبایی کار را بیشتر می کند , ولی برش مهارتی است که همه هنرجویانی که علاقمند به کار در این رشته هستند باید آن را به خوبی بدانند و این مهم میسر نمی شود مگر با تمرین بسیار .

هنرجویانی که علاقمند به یادگیری دقیق برش شیشه هستند می توانند در قسمت آموزش استین گلاس جزئیات را مطالعه نمایند .

پس از انتخاب طرح مورد نظر شروع به برش زمینه کار و فرمها و قطعات مورد نظر میکنیم . نکته مهم در این قسمت این است که در انتخاب قطعات باید دقت کنیم تا ضخامت شیشه های فیوز از بیس کار کمتر و یا حداقل به یک ضخامت باشد . به عنوان مثال اگر بیس شیشه ۶ میل است قطعات فیوز آن ۶ میل و یا کمتر باشد . و همچنین از قطعاتی استفاده کنیم تا با شیشه زمینه همفاز بوده و شیشه را دچار تنش نکند . این موضوع البته تا حد نیازی به تجربه دارد که تا آنجا که تجربیات اینجانب کفایت کند به هنرجویان منتقل می نمایم و مابقی را هنرجویان در تستهایی که در طول کار انجام میدهند خود تجربه می کنند .

قدم دوم : رنگ آمیزی

گاه در فیوز قطعات از شیشه های رنگی استفاده می کنیم که زیبایی خاصی به کار می دهند ولی گاهی نیز به جای استفاده از شیشه های رنگی می توانیم از رنگهای مخصوص استفاده کنیم . این رنگها , رنگهای مخصوصی هستند که در دمای بالا پخته می شوند و کاملا در درون شیشه نفوذ می کنند و ثابت می شوند و بر اثر خراش و یا شستشو نیز دیگر پاک نمی شوند .

رنگهای مخصوص شیشه به شکل پودری در بازار وجود دارند که باید با روغن مخصوص مخلوط شود و سپس با کمی تینر می توان غلظت رنگ را کنترل کرد . پس از آماده شدن رنگ می توان آن را با قلمو و یا پیستوله بر سطح کار پاشید تا قطعات با شکل و طرح مورد نظر رنگ آمیزی شوند .

قدم سوم : آماده کردن سایر قطعات فیوز

اگر به آثار فیوز گلاس نگاه کنیم میبینیم که علاوه بر قطعات شیشه های برش خرده از انواع دیگرشیشه ها نیز می توان استفاده کرد که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم .

شیشه خرده : انواع شیشه های رنگی فلوت و یا کارگاهی و یا حتی انواع شیشه های ضایعاتی را می توان پس از خرد کردن کامل بر روی کار فیوز کرد . این شیشه ها به دلیل آنکه ریز و خرد هستند قابلیت اجرای بسیاری از طرحها را دارند .

خرده های شیشه سکوریت : شیشه های سکوریت شیشه هایی هستند که بدلیل عمل سکوریت شدن بر روی آنها بعد از خرد شدن به شکل قطعات بسیار ریز و زیبایی در می آیند که بعد از فیوز جلوه زیبایی دارند .

تیله های شیشه ای : تیله و یا گویهای شیشه ای در کارهای فیوز شیرینی خاصی به اثر می دهد و گاه در بعضی از طرحها قطعه ای است که کمک می کند تا طرح به شکل زیباتری اجرا شود .

ورق مس : بسیاری از هنرجویان علاقمند هستند تا مواد مختلف را با شیشه تلفیق کنند این کار هرچند با بسیاری از مواد امکان ندارد و آن هم بدلیل حرارت نسبتا بالای کوره است ولی بعضی از مواد این امکان را به ما می دهند که با شیشه تلفیق شوند از آنجمله می توان به ورق مس اشاره کرد .

ورقهای نازک مس به راحتی برش می خورند و شکل می گیرند به همین دلیل فرمهای زیبایی را می توان با آنها ایجاد کرد و مابین دو لایه شیشه فیوز کرد .

جذابیت فیوز گلاس برای هنرجویان همیشه در این است که خودشان مواد مورد علاقه شان را تست کنند و نتیجه را ببینند که البته گاهی اتفاقات جالب و جذابی می افتد که خیلی هم از قواعد پیروی نمی کند .

فیوز نواری : نوارهای نازک از شیشه را برش می زنیم و به شکل دلخواه که می تواند منظم و یا نامنظم باشد بر روی هم قرار می دهیم در این روش می توان از رنگهای مختلف نیز استفاده کرد . بعد از فیوز شدن این قطعات اگر مایل باشید می توانید آن را اسلامپ کرده و به هر فرمی که علاقه دارید در آورید که در قسمت آموزش اسلامپ به این تکنیک خواهیم پرداخت .

قدم چهارم : قرار دادن در کوره

این مرحله مانند قرار دادن پیتزا در فر است چرا که قطعات بر روی بیس چیده شده اند ولی هنوز خام هستند و امکان دارد از روی کار بریزند و یا جابه جا شوند به همین دلیل قطعه را به آرامی حرکت می دهیم و داخل کوره قرار می دهیم .

سطح کوره های فیوز از مواد نسوز پوشیده شده اند و شیشه به آنها نمی چسبد ولی بهتر است که سطح کوره را با پودر بپوشانیم تا سطح اصلی کوره بهتر محافظت شود . برای این کار از پودر تالک استفاده می کنیم تا سطحی یکدست به ما بدهد .

قدم پنجم : نمودار حرارتی کوره

پس از قرار دادن کارهای فیوز در داخل کوره درب آن را می بندیم و کوره را روشن می کنیم و آماده حرارت دهی می نماییم . شیشه ها باید به آرامی و طبق یک نمودار حرارتی مناسب به دمای مورد نظر برسند . در فیوز شیشه با کنترل حرارت می توانیم مقدار فیوز شدن قطعات را تغییر دهیم که این موضوع منجر به دو نوع فیوز می شود . نوع اول فیوز خام است که شیشه ها فقط به هم می چسبند و لبه ها کامل باقی می مانند و دفرمگی زیادی اتفاق نمی افتد نوع دوم فیوز کامل یا در اصطلاح فول فیوز است که در این حالت شیشه ها طوری در دل هم فیوز می شوند که گویا یکپارچه بوده اند و لبه ها از بین می رود و معمولا سایز شیشه تغییر می کند و گاه دفرمه می شود .

در ذیل نمودار حرارت دهی در دو حالت مختلف مشخص شده است که البته باید توجه داشت که پیک حرارتی در کوره های مختلف کمی با هم متفاوت است .

( خط آبی نمودار حرارتی فیوز کامل است )

( خط قرمز نمودار حرارتی خام است )

این هنر ارزشمند در ساخت محصولات تزیینی و کاربردی مانند انواع ظروف , دیوار کوب , چراغهای تزیینی و همچنین مصارف ساختمانی مانند کاشیهای شیشه ای دست ساز , سقفهای کاذب , پارتیشن بندی , شیشه های تزیینی درب و پنجره و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد .

علاقمندان به یادگیری این هنر ارزشمند می توانند جهت شرکت در کلاسها با گروه ایراچی تماس حاصل نمایند .

مطالب مرتبط