آموزش ساده سفالگری ( نقش برجسته )

در ادامه آموزشهای هنر سفالگری به زبانی ساده , می رسیم به ساخت کتیبه های سفالی . هنری که شاید بسیاری از ما آن را در فضاهای مختلف شهری و یا در آثار هنرمندان سفالگر دیده ایم و به آن علاقمند شده ایم ولی تصورمان این بوده که کاری مشکل است , امروز می خواهیم با هم این باور را تغییر داده و به سادگی این هنر زیبا را آموزش ببینیم.

 

قدم اول همانطور که در آموزش سفالگری با چرخ گفته شد ورز دادن گل است که بسیار مهم می باشد . البته گلهایی که به طور آماده در بازار مخصوص این کار موجود می باشد , گلهای ورز داده شده با دستگاه و آماده کار است ولی شما نیز بایستی این گل را کمی ورز داده تا هم یکدست تر شود و هم شما از لذت این کار بهرمند شوید .
پهن کردن گل به دو صورت قالبی و آزاد می تواند انجام شود . روش قالبی زمانیست که شما نیاز به تعدادی خشت یکسان دارید و یک اندازه بودن آنها برایتان مهم است چرا که به طور مثال می خواهید یک طرح یکپارچه را روی تعدادی از خشتهای کنار هم چیده شده اجرا کنید ولی روش آزاد زمانیست که کل طرح بر روی یک خشت اجرا می شود .
در روش اول شما نیاز به قالبی چوبی با سایز و ضخامت دلخواه دارید . سپس حجم زیادی از گل را داخل آن زده و با فشار زیاد و به حالت کوبیدن , حجم گل را در قالب جای می دهید طوری که گل اضافه از درون قالب شما بیرون می زند . پس از آنکه مطمئن شدید گل  در تمام زوایای قالب به طور کامل قرار گرفته می توانید با کشیدن یک نخ بر سطح قالب چوبی , گل اضافه را بریده و جدا کنید .
حال قالبی را که خشت گل شما در آن قرار دارد را برداشته و بر روی سطح مورد نظر قرار می دهید و با تعدادی ضربه به قالب , گل به آرامی خود را رها می کند و روی سطح قرار می گیرد .
در روش دوم به نسبت ابعاد خشت مورد نیاز حجمی از گل را برداشته و آن را با وردنه صاف می کنید . سعی کنید وردنه را در جهات مختلف بر روی گل حرکت دهید تا سطحی یکنواخت و با ضخامت یکسان ایجاد شود . حال با استفاده از یک چاقو اطراف گل را برش بزنید تا خشت شما به اندازه دلخواه باقی بماند .

 

از هر یک از این دو روش که استفاده نمایید , خشت و یا خشتهایی دارید که آماده کار و اجرای طرح می باشد . طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ اجرا نمایید و یا از طرحهای آماده کپی تهیه کنید . کاغذ را بر روی خشت قرار داده و بوسیله یک سوزن و با حرکت بر روی خطوط طرح را بر سطح گل پیاده کنید .

سفالگری

در این مرحله نیازبه گل کن دارید . گل کن وسیله ایست که توسط آن می توانید بر روی گل کار کنید و فضاهایی را که لازم دارید به راحتی خالی کنید . گل کن ها شکلهای مختلفی دارند که بر روی گل اثرات متفاوتی می گذارند ولی تهیه همه آنها نیاز نیست و داشتن تعدادی از شکلهای ساده آن کار شما را به راحتی پیش می برد .
برای اجرای طرح مد نظر دو روش وجود دارد یکی اضافه کردن گل به بیس اصلی و دیگری خالی کردن گلهای اضافه , در بسیاری از  موارد نیاز است که شما هر دو روش را به کار گیرید تا طرح شما از بعد مناسبی برخوردار شود .

 

سفالگری

با گل به نرمی برخورد کنید , قسمتهایی را که نیاز است خالی شود به آرامی و مرحله به مرحله از سطح گل بردارید و قسمتهایی را که باید گل اضافه کنید کمی مرطوب نمایید تا گل به خوبی به سطح زیرین بچسبد . با انگشتان خود در حین کار گل را نوازش کنید تا به خوبی یکدست شود . سعی کنید خطوط طرحتان به خوبی پیدا شود این کار باعث می شود تا طرح به زیبایی خود را نشان دهد برای این کار از گل کن استفاده کنید , بهتر است خطوط زوایای ۹۰ درجه داشته باشند .

 

سفالگری

در ساخت کتیبه خود هیچ عجله ای نداشته باشید چرا که هر زمان که بخواهید می توانید روی آن را با نایلون به طور کامل بپوشانید تا خشک نشود و هر زمان دیگری که تمایل داشتید می توانید روی آن کار کنید .
پس از اتمام کار باید سطح آن را به خوبی صاف کنیم تا پس از خشک شدن نیاز به سمباده زدن نباشد . برای این کار از یک ابر خیس استفاده کنید و بر روی کارتان بکشید تا به خوبی صاف و یکدست شود .

زمان خشک شدن کامل کار بستگی به حجم خشت شما دارد ولی معمولا بعد از ۲- ۳ روز به طور کامل خشک می شود . بعد از خشک شدن می توانید در صورت نیاز کارتان را سمباده بزنید . کتینه شما آماده پخت می باشد آن را در کوره پخت سفال گذاشته وبا حرارت ۸۰۰ درجه و مدت زمان۷-۸ ساعت بپزید . حالا شما یک نقش برجسته سفالی دارید که آن را خودتان ساخته اید .
علاقمندان می توانند جهت آموزش نقش برجسته سفال با گروه ایراچی تماس حاصل نمایند .
مطالب مرتبط