آشنایی با طاقچه های هوشمندانه

گاهی اوقات یک طاقچه نه یک قفسه تنها چیزی است که برای یک اتاق لازم است تا علاوه بر کارایی به آن زیبایی بدهد . در ادامه به بررسی طاقچه های هوشمندانه و کوچک در چند اتاق متفاوت میپردازیم . با کمک این نکات و راهنمایی ها میتوانید در بازسازی بعدی خانه تان از یک طاقچه به جا و زیبا در اتاق تان استفاده کنید .
طاقچه ها در دیر باز جزئی جدا نشدنی از معماری داخلی و دکور خانه ها محسوب میشئنئ که به غیر از جایگاهی برای قرار دادن کتاب ها و وسایل کوچک معماران و هنرمندان با کچ بری های زیبا آن را به یکی از نقاط قاب توجه اتاق تبدیل میکردند . اگر چه با گذر زمان و تغییر مفهوم زیبا شناختی به مرور طاقچه ها از دکوراسیون داخلی خانه ها حذف شدند و جایگاه خود را به کمد ها و قفسه ها دادند .
اما در سال های اخی ربار دیگر توجه معماران و طراحان داخلی به این المان جلب شد . در ابتدا باید یاد آور شد اگر چه از نظر کاربردی طاقچه و قفسه شباهت های زیادی با هم دارند با این حال از نظر فرم و شکا با هم بسیار متفاوت اند
در واقع یک قفسه قطعه ای افقی ، نصب شده بر روی دیوار است درحالیکه یک طاقچه قسمتی از دیوار است ممکن است در میانه دیوار قرار گیرد یا توسط کنده کاری بوجود آید . یک طاقچه با توجه به عمقش میتواند کاربرد های مختلفی داشته باشد .
اگر در حال بازسازی و یا ساخت خانه تان هستید شاید بهتر باشد در مورد این دیزاین کاربردی هم کمی تامل کنید .
در ادامه به کاربرد ها و راه های درست استفاده از طاقچه را برایتانا بازگو میکنیم .

استفاده از طاقچه در یک خانه مدرن :

۱٫ راهروی ورودی :

طاقچه های هوشمندانهدیوار کوب های قسمت پایینی دیوار این قسمت به طور یکبپارچه اند و به طور پیش فرض یک طاقچه کم عمق و کوچک دارند . تزئینات و تابلو های مینیمال و ساده این قسمت زیابیی قسمت ورودی را دو چندان کرده بعلاوه گیره های پایین طاقچه هم محلی مناسب برای قرار دادن وسایلی مانند کیف های سبک و چتر و کلاه است .

طاقچه های هوشمندانهدیوار های نیمه مانند نمونه ای که در عکس دوم میبینید یکی از راه های ارزان جدا کردن دو اتاق و یا دو قسمت و همچنین ارزان ترین راه برای ایجاد دیواره های راه پله است . اگر در خانه شما هم دیوار های کوتاه وجود دارد میتوانید با قرار دادن لایه ای چوبی بر روی آن از آن به عنوان طاقچه و محلی برای نمایش اثار هنری و تزئینی تان استفاده کنید . در عکس دوم قفسه روبروی دیوار کوتاه برای ایجاد هماهنگی و همسان سازی دو طرف راهرو ساخته شده .

طاقچه های هوشمندانهدر عکس سوم دیوار کوتاه دیگری را میبینید که در واقع ورودی را از اتاق نشیمن جدا میکند . کنده کاری ها و طاقچه ظریف روی این قسمت تنها جنبه تزئینی دارد . البته برای زیبایی بیشتر میتوان روی این قسمت گلدانی از گل های تازه و چند کتاب قرار داد .

۲٫ آشپزخانه :

یکی دیگر از جاهایی که طاقچه در آن بسیار لازم است ، آشپزخانه است . آشپزخانه هر چقدر هم که بزرگ و جادار باشد باز هم یک طاقچه لازم است .

طاقچه های هوشمندانهدر عکس بالا یکی از بهترین نمونه های استفاده از طاقچه ها در آشپزخانه را میبینید . طاقچه پشت گاز به قدری عمیق است که براحتی لازم کوچک آشپزخانه از جمله گلدان های کوچک گل ، شیشه های ادویه و یا حتی سبدی کوچک با صابون های خوشبو پر شده ، در آن جای میگیرند .

بالای نیمکت ها :

طاقچه های هوشمندانهنیمکت ها یکی از بهترین راه حل برای ایجاد نشیمن بزرگ در فضا های کوچک اند . در این عکس طاقچه بوجود آمده بالای نیمکت ها بیشتر برای فاصله ای بین شیشه ها و کسانی که بر روی نیمکت ها نشسته اند استفاده شده اما بهترین مکان برای نمایش گلدان ها و وسایل تزئینی است .

طاقچه بار مانند :
طاقچه های هوشمندانه

بسیاری از خانه ها و آپارتمان های کوچک دارای آشپزخانه ای کوچک و اپن هستند درست مانند عکس بالا . اگر آشپزخانه شما هم به قدری کوچک است که میز و صندلی در آن جا نمیشود ، طاقچه های بار مانند راه حلی ایده آل برای یک میز صبحانه خوری دو نفره است .

در عکس بالا طراح یک قفسه اضافی هم در بالای این قسمت نصب کرده که فضای بیشتری را برای صاحبخانه فراهم میکند مکانی که میتوان از آن برای قرار دادن وسایل تزئینی و گلدان و یا حتی لیوان ها و ظروف استفاده کرد

۳٫ اتاق خواب :

با کوچک شدن هرچه بیشتر خانه ها طراحی اتاق خواب هم از همیشه دشوار تر است . اتاق خواب باید علاوه بر جای دادن وسایل اصلی مثل تخت خواب و کمد جایی برای قرار دادن چراغ خواب و کتاب ها هم داشته باشد .
طاقچه های هوشمندانه

 یک طاقچه نسبتا کوچک میتواند راه حلی ایده آل برای اتاق خواب های کوچک باشند چرا که زمین کمیاب را اشغال نمیکنند و با این حال مکانی برای قرار دادن کتاب ها ، گلدان های کوچک ف زیور آلات و کتاب ها را برای تان فراهم میکنند .

لبه تخت :

یکی دیگر از مکان هایی که میتوانید در آن از طاقچه استفاده کنید لبه بالایی تخت خواب است.

طاقچه های هوشمندانهطراحی هوشمندانه و زیبا نمایش داده شده در عکس بالا یکی دیگر از کاربرد های طاقچه را در مکان های کوچک نشان میدهد . همانطور که میبینید گرچه مکان به قدری کوچک است که تنها تخت به تنهایی در آن جای میشود با این حال با وجود مکان بوجود آمده در بالای آن دیگر نیازی به عسلی یا میز های کنار تخت نیست .

مطالب مرتبط