آشنایی با سقف سه بعدی قصر موسیقی کاتالان، بارسلونا

آشنایی با بناهای مشهوری که با استفاده از شیشه های تزئینی استیند گلس ساخته شده اند، به ما کمک می کند تا با کاربرد این شیشه های رنگی در مقیاس بزرگ آشنا شده و به کسب ایده از آثار معماران بزرگ و مشهور تاریخ بپردازیم.

قصر موسیقی کاتالان واقع در شهر بارسلونا، یکی از این بناهای مشهور و قدیمی می باشد که در سال ۱۹۹۷، درفهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و به خاطر داشتن سقفی شیشه ای و سه بعدی که با الهام از شکل خورشید طراحی و ساخته شده است، از شهرتی جهانی در سراسر دنیا برخوردار می باشد.

در ادامه به بررسی معماری خارق العاده ی این بنا، دیواره ها و سقف منحصر به فرد آن خواهیم پرداخت و شما را با ویژگی بارز این بنای زیبا آشنا خواهیم نمود.

شیشه های تزئینی استیند گلس

بررسی دیواره های شیشه های و سقف سه بعدی سالن موسیقی کاتالان

 

در درجه ی اول لازم است بدانید که این قصر موسیقی، توسط یکی از معماران مشهور و نوگرای اسپانیایی و در سال ۱۹۰۸ طراحی و ساخته شده است. یکی از مهم ترین ویژگی های این قصر موسیقی که شهرت آن را دو برابر نموده است، روشن شدن آن در طول روز، به کمک نور طبیعی می باشد.

در واقع دیواره های شیشه ای و سقف سه بعدی شیشه ایموجود در آن باعث شده اند تا نور طبیعی خوشید، در ساعات روز به طور کامل به محوطه ی درونی قصر نفوذ کند و همین مساله موجب روشن شدن کامل فضای درونی آن گردد. دیواره های دو طرف سالن، عمدتا از شیشه های رنگی استیند گلس ساخته شده اند و عبور نور از میان آن ها، منظره ی خارق العاده ای را رقم می زند.

سقف و یا گنبد شیشه ای برعکسی که در درون این قصر موسیقی وجود دارد نیز، مشهورترین مولفه ی معماری این بنا به شمار می آید که با استفاده از تکنیک استنید گلس ساخته شده و دارای قوسی به درون ساختمان می باشد.

گویی گنبدی شیشه ای را برعکس کرده و بر روی سقف این بنا نصب نموده اند تا جلوه ای از خورشید در درون آسمان را، برای بازدیدکنندگان تداعی نمایند.

قاب استفاده شده در این سقف از جنس استیل می باشد و قرار گرفتن مجموعه ی عظیمی از شیشه های رنگی استند گلس در کنار هم، نمایی رویایی را به وجود آورده است.

شیشه های تزئینی استیند گلس

برای آشنایی با دیگر بناهای مشهور دنیا که از تکنیک تیفانی و استیند گلس بهره جسته اند، به بخش های مختلف سایت ایراچی مراجعه نمایید و پس از آشنایی با پروژه ها مختلف، به ایده برداری از آن ها جهت استفاده در محیط اطراف خود بپردازید و محیط کار و زندگی خود را، به زیباترین شکل ممکن تغییر دهید.شیشه های تزئینی استیند گلس

مطالب مرتبط