لینک تلگرام ایراچی
لینک اینستاگرام ایراچی
 
مهر اصالت صنایع دستی
 
مُهر اصالت یونسکو، گواهینامه ای است که از طرف دفاتر منطقه یی یونسکو به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می گیرد .
طبق مذاکراتی که مسوولان و دست اندرکاران صنایع دستی آسیا با بخش فرهنگی یونسکو به منظور حفظ صنایع دستی انجام داده اند، برنامه ی اعطای مهر اصالت یونسکو برای صنایع دستی برای اولین بار در سال 2000 میلادی توسط یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی پایه گذاری و در سال 2001 اجرا شد و بعد از آن، در سراسر دنیا گسترش یافت و هدف آن کمک به صلح و امنیت در جهان از طریق همکاری بین المللی در زمینه های آموزشی،  علمی و فرهنگی به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون مداری و حقوق بشر بر پایه ی منشور سازمان ملل متحد است . دیگر هدف آن حفظ , احیاء و تداوم ارزشهای بومی وسنتی هر منطقه ای است .
یونسکو از این طریق می خواهد مکانیزمی دقیق برای استاندارد های مربوط به کیفیت صنایع دستی داشته باشد تا از این طریق اطمینان حاصل نماید که خریدار محصولی با کیفیت و با اصالت در اختیار دارد که به لحاظ مسائل محیطی نیز مشکلی برای طبیعت ایجاد نخواهد کرد .
آثار هنرمندان و صنعتگرانی که موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو می شوند , با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می شود و امکان عرضه کالا در بازارهای جهانی را به هنرمند می دهد .
آثاری موفق به در یافت مهر اصالت می شوند که نشان دهنده هویت فرهنگی و ملی کشورشان باشند همچنین خلاقیت در طرح , روش تولید و مواد اولیه از دیگر شاخصهای در یافت مهر اصالت است . نکته دیگری که کارشناسان در نظر دارند استفاده از مواد طبیعی است که  قابلیت بازیافت در طبیعت را دارند .

ایران تاکنون موفق به دریافت 147 مهر اصالت در رشته هایی چون سراجی سنتی، نساجی سنتی، مسگری، گلیم گلابتون سازی، عبابافی، حوله بافی، کلاه نمدی، سفالگری، دولچه دوزی، قلم کاری و پارچه بافی  از یونسکو شده است که به نظر می رسد برای کشوری مانند ایران با این سابقه و تنوع بینظیر در صنایع دستی کم و ناچیز باشد . امید است با حمایتهای هر چه بیشتر سازمانها و همت هنرمندان بتوانیم این آمار را بالا برده و در راه افزایش کیفیت و دست یابی به بازارهای جهانی پیش رویم .

 

 

cialis dosing compared click cialis dose for bph