لینک تلگرام ایراچی
لینک اینستاگرام ایراچی

نکات قابل توجه در طراحی آشپزخانه

 

آشپزخانه به عنوان قلب تپنده هر خانه، از نظر محل قرار گیری و همچنین دکوراسیون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بخش عمده و مهمی از فعالیت های خانگی در آشپزخانه صورت می گیرد و وقت زیادی از اوقات اعضای خانواده در این محیط سپری می شود. صبحانه، ناهار، شام که اوقات با هم بودن و صمیمیت اعضای  خانواده محسوب می شود ارتباط تنگاتنگی با آشپزخانه دارد، از این رو توجه به این فضا در طراحی و دکوراسیون از اهمیت به سزایی برخوردار است. آشپزخانه ها با توجه  به نقشه اجرا شده، ابعاد واندازه های متفاوتی دارند.گروه طراحی ایراچی آشپزخانه ها را بر اساس ابعاد آنان دسته بندی کرده و طبق ابعاد، طراحی های خود را ارائه می دهد، چرا که معتقد است بیشتر از هر عاملی، ابعاد آشپزخانه در طراحی و دکوراسیون آن تاثیر گذار است. در این دسته بندی، متراژ خاصی را نمی توان برای هر بخش مشخص کرد و شاخص این بخش بندی، طراحی و دکوری است که می توان در هر بخش پیاده کرد.

 

آشپزخانه های کوچک: در آشپزخانه های کوچک کمبود فضای کافی برای قرارگیری وسایل و همچنین وجود فضای کافی برای فعالیت افراد در آن دغدغه اصلی طراحی و دکور محسوب می شود. بنابراین طراحی کابینت های سرتاسری و جادار، چیدمان مناسب وسایل و استفاده از متریال هایی که بتواند از نظر بصری فضا را بزرگتر نشانم دهد، جزء اولویت های طراحی به حساب می آید. قطعا در یک آشپزخانه کوچک، نباید به فکر جزیره یا قرار دادن میز نهار خوری افتاد! در عوض می توان محل قرار گیری میز نهار خوری را بیرون از آشپزخانه و در نزدیکترین فضا قرار داد. به طور کلی بهره مندی حداکثری از فضا نیز امری است که در طراحی باید مد نظر قرار گیرد. این مورد با طراحی وسایل دکوراتیو مناسب میسر خواهد بود. رنگ آشپزخانه های کوچک نیز بهتر است از طیف رنگ های روشن باشد تا فضا را بازتر نشان دهد. قطعا استفاده از وسایل آشپزخانه با حجم کمتر کمک شایانی به چیدمان آشپزخانه های کوچک خواهد کرد.

 

آشپزخانه های متوسط: در آشپزخانه های متوسط شاید بتوان یک میز صبحانه خوری کوچک قرار داد، چیدمان را با دستی بازتر انجام داد و وسایل آشپزخانه را با اندازه دلخواه انتخاب و خریدکرد. در این آشپزخانه ها نیز چیدمان مناسب، رنگ بندی، نورپردازی و استفاده حداکثری از فضا مورد توجه است.

 

آشپزخانه های بزرگ: آشپزخانه های بزرگ فضای کافی برای جزیره را دارند. همچنین با توجه به علاقه و سلیقه اعضای خانواده می توان یک میز صبحانه خوری در آن قرار داد. می تواند فضای ویژه ای به قرارگیری میز نهارخوری اختصاص یابد که از فضای آشپزی جدا باشد اما رتباط آن با آشپزخانه حفظ شود. در آشپزخانه های بزرگ دست طراح برای چیدمانی آزادانه کاملا باز است. نکته ای که حائز اهمیت است رسیدگی نور کافی به تمام نقاط آشپزخانه به دلیل گستردگی آن است که می توان این کار را با بهره گیری از نور طبیعی و مصنوعی انجام داد. ایجاد یک پایه اصلی در طراحی و پیروی از آن در تمام فضا برای ایجاد هماهنگی و هارمونی فضایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بتوان در عین ایجاد تنوع، تفاوت و شاید تضاد، فضا از نظر بصری زیبای خود را حفظ کند.

 

تبدیل تراس به فضایی کاربردی و متفاوت


طراحی و دکور لابی با مناسبت محرم


چگونه اتاق کار ایده آلی داشته باشیم؟


نکات کلیدی در طراحی اتاق خواب


نقش راه پله ها به عنوان عنصری تاثیرگذار در پویایی و تحرک فضا


دکورهای با نشاط و پویا در طراحی فضای اداری


تاثیر طراحی دیوار بر کیفیت فضا


طراحی دکوراسیون گرم و صمیمی در نشیمن و پذیرایی


فضا سازی های خاص در طراحی کافی شاپ


تاثیر طراحی سقف بر فضای داخلی


طراحی پارتیشن ها (جداکننده ها) با نگاهی متفاوت


خط سیر در طراحی رستوران


طراحی کف به عنوان عنصری الهام بخش


طراحی سرویس بهداشتی


آنچه که در مکان یابی TV ROOMمورد اهمیت است


استفاده از کاشی های دست ساز در کف استخر


چگونه انباری خود را به فضایی کاربردی و زیبا تبدیل کنبم؟


استفاده از جعبه های چوبی در دکوراسیون داخلی


اهمیت ایده پردازی در طراحی لابی


کاربرد آینه ونیزی در دکوراسیون داخلی


طراحی و دکور لابی با مناسبت عید نوروز