لینک تلگرام ایراچی
لینک اینستاگرام ایراچی

ساخت تابلو تیفانی

 

تکنیک ساخت شیشه تیفانی یا معرق شیشه کاربردهای فراوانی دارد , درب , پنجره , آباژور و یا تابلوهای شیشه ای که همگی می توانند با این تکنیک ساخته و اجرا شوند . تابلوی تیفانی با طرح گل آفتابگردان یکی از این دست ساخته هاست که می تواند نشانگر ظرافت و زیبایی این تکنیک باشد  . معرق شیشه که معادل فارسی تیفانی می باشد نشانگر تکنیک اجرایی آن نیز هست . برش قطعات شیشه بر اساس یک طرح شماره گذاری شده آغاز ساخت شیشه تیفانی است.

 

پس از آن قطعات باید در کنار هم مونتاژ شوند و این کار با ساب زدن لبه های شیشه است تا علاوه بر ثابت شدن قطعات در محل خود , تیزی لبه های شیشه نیز گرفته شود .

 

 

سپس قطعات کوچک شیشه به خوبی در کنار هم مونتاژ می شوند و طرح را تکمیل می کنند . استفاده از شیشه های رنگی در این طرح توانسته است به زیبایی آن بیافزاید .

 

در مرحله بعد نوارهای نازک مسی ( کاپر فویل ) دور لبه شیشه پیچیده می شوند تا در مرحله بعد بوسیله لحیم کاری به یکدیگر متصل شوند .

 

لحیم کردن قسمتهای مسی توسط قلع و با ابزار هویه انجام می شود تا شیشه ها کاملا به یکدیگر متصل شوند . هر دو سمت کار لحیم می شود تا شیشه استحکام لازم را داشته باشد .

 

 

پس از اتمام کار آن را می شوییم و در صورت تمایل قسمتهای لحیم شده را پتینه می کنیم . پتینه قلع نقره ای رنگ را به مسی و یا مشکی تبدیل کرده تا خطوط با شیشه ها همبستگی بیشتری پیدا کند .

 

کار نهایی می تواند به عنوان یک تابلو بر روی دیوار نصب شود و یا در قابی قرار گیرد که بتوان آن را نور پردازی نیز نمود .

 

همجوشی شیشه (فیوز گلاس)


آموزش ساخت آباژور تیفانی


آموزش ایراچی


آموزش ساخت جعبه تیفانی


آموزش استین گلاس در 10 گام


آموزش ساخت شیشه تزیینی درب


آموزش فیوز گلاس


آموزش ساخت شیشه تزیینی پنجره


استین گلاس - آموزش هنر تیفانی


ابزار و مواد استیند گلس و تیفانی


آموزش کهنه کاری آینه


آموزش کاشی شکسته


مرمت آباژور تیفانی


تاریخچه استین گلاس ( stained glass )