لینک تلگرام ایراچی
لینک اینستاگرام ایراچی

تاریخچه آیینه ونیزی1392/10/01


آینه ونیزی یک دارایی با ارزش

در زندگیتان همواره آینه را در اطرافتان می بینید ، اما آینه را چگونه تعریف میکنید؟خوب، شما میتوانید بگویید که آیینه شیءی است که یک سطح انعکاسی دارد.آینه ها معمولا برای آراستگی فردی ،دکوراسیون ومعماری بکار میرود.آینه ها همچنین برای مقاصد وکاربردهای علمی در دوربین،لیزر و تلسکوپ مورد استفاده قرار میگیرند.آینه به لحاظ مفهومی درابتدا چیزی بود که افرادانعکاس خودشان در آبهای راکد وحوضچه های اب می دیدند.بعد زمانی سپری شد تا مردم به آینه ونیزی یرسند.بهرحال تاریخچه آینه ونیزی جالب و با شکوه میباشد
تاریخ آینه برمیگردد به قرن پانزدهم میلادی وشهر ونیز یکی از اولین مکانهای ساخت آینه بود.ساخت شیشه یکی از حرفی بود که ونیزیها از قرن 13 میلادی درآن فعالیت داشتند.کیفیت ،مهارت و دقت شیشه سازها بقدری بود که آنها برای حفظ و مخفی نگهداشتن روشهای ساخت آن به جزیره مورانو نقل مکان میکنندکه کاملا توسط نیروهای امنیتی مراقبت میشدند.بمرور زمان این افراد بقدری در کار خود ماهرشدند که دولت نیز تلاش کرد تا از داراییهایشان محافظت کند.
شیشه ونیزی همیشه بخاطر مهارت صنعتگرانش مشهوربوده اما عوامل دیگری ازجمله خاک سیلیس ایتالیا ، آب شور دریا ونوع گرمای مورد استفاده نیز به شهرت ومرغوبیت آینه های ونیزی کمک شایانی میکرد.چوب سخت جنگلهای مورانو مورد استفاده برای آتش بر کیفیت شیشه می افزود.اگرچه ونیزیها از فنون وتکنیک ساخت شیشه شان شدیدا مراقبت میکردند ولی افرادی از آلمان وفرانسه سرانجام به این تکنیکها دست یافته  ودر فنون ساخت آن استاد شدند..آینه های ونیزی کماکان به مانند گذشته یک دارایی با ارزش باقی ماند ویکی از اقلام باارزش در مجموعه داراییهای فرد می باشد.
لازم به ذکر است که پایان قرن هفدهم بود که آینه با قابهای زیبا بعنوان  بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون خانه درآمدند.اغلب این قابها از آبنوس ، نقره ،عاج یا حتی لاک لاک پشت یا گاهی اوقات از چوب زیتون ویا گردو ساخته میشدند . بعضی از این آینه ها با کارهای گلدوزی وومنجق دوزی تزیین میشدند.
درپایان قرن هجده میلادی آینه های نقاشی شده با طرحها ونقشهای گلدار جایگزین آینه های ونیزی حکاکی شده گردید . دراینزمان آینه های مدور با قابهای نو کلاسیک طلا کاری شده عرضه شد .نواوریهای جدیدی از قبیل آینه های قدی با قابهای 4 فوتی ارایه شدند.این  آینه ها معمولا بر ایآراستگی شخصی ومواقعی هم برای دکور مورد استفاده قرار میگرفتند.
آینه های ونیزی در زیبایی وقدمت منحصر بفردند و همیشه از انها بعنوان بهترین آینه ها در طول تاریخ نام برده میشوند.آینه های ونیزی در سبکها واستایلهای متنوعی عرضه میشوند .وبسیاری از انها هنوز با همان اشکال وطرحهای قدیمی وکلا سیک قرن پانزدهم ارایه میشوند.